Tézisek az államszerződésekről    

 

Dr. HÓDI Sándor 

A közvélemény részéről olykor érzékelhető nyomás nehezedik a magyar kormányra, hogy vállalja fel a szétszakított magyar nemzet egészének az érdekképviseletét. Ennek az elvárásnak, amelynek több jogi és politikai akadálya van, az elmúlt időszakban az egymást váltogató magyar kormányok sajátos formában próbáltak meg eleget tenni.   

1.   Az eredményesség felől közelítve meg a kérdést, azt kell mondanunk, hogy a nemzet egészének érdekképviselete vágyálom maradt, a határon túli magyar kisebbségek kérdése viszont - a dolgok jogi és politikai tisztázatlansága miatt - a magyar belpolitikai küzdelmek játékszere lett. 

2.   A probléma forrása az, hogy Magyarország kormányának nincs igazi legitimációja a nemzet egészének képviseletére. Erre csak akkor lenne lehetősége, ha a magyar nemzethez tartozók összessége részt vehetne a választásokon. Amennyiben a nemzet egésze szavazna, bizonyára más pártok kerülnének hatalomra, más lenne az országgyűlés összetétele, más kormánya lenne a magyar népnek. 

3.   A Magyarország által felvállalt nemzeti érdekképviseletet tovább nehezíti, hogy az anyaország állampolgárai és pártjai között nincs konszenzus a nemzeti érdekek és célok minimumát illetően sem, következésképp attól függően, hogy melyik párt kerül hatalomra, a nemzeti érdekképviselet is olyan formát vesz. A négy választási ciklus például négyféle - egymással szembenálló - nemzetpolitikát jelentett.  

4.    Megoldatlan a nemzet határokon túlnyúló részének a képviselete is. Az 1989-es fordulat lehetővé tette ugyan, hogy az elszakított területeken etnikai alapú pártok jöjjenek létre, ezek a pártok azonban nem tekinthetők a magyar kisebbség hiteles, legitim képviselőinek, mert mandátumuk nem arra szól. A legitim képviselet létrehozásához belső választásokra lenne szükség, amelyre eddig egyetlen nemzetrész esetében sem került még sor.  

5.   A kisebbségi pátok nemzeti legitimitással való felruházása a magyar kormány részéről éppen olyan önkényes, mint az, hogy az aktuális politikai hatalom rendre kisajátítja a nemzet egészének érdekképviseletét. Az etnikai alapon szerveződő kisebbségi pártok gyakorlati jelentősége a nemzetépítés szempontjából a nulléval egyenlő.  

6.   A nemzeti érdekképviseltre, a nemzetmegőrzés feladatára és a nemzeti szellem erősítésére és gyarapítására ez idő tájt nem létezik egyetlen szervezet vagy testület sem. Nem alkalmas erre a feladatra a Magyarok Világszövetsége sem részben a legitimitás hiánya, részben pedig a Világszövetség a koncepciótlansága és strukturális alkalmatlansága miatt.  

7.   Arra vonatkozóan, hogy mennyire nem szerencsés megoldás, ha az anyaország éppen hatalom levő pártja (koalíciója), kormánya sajátítja ki a nemzet határokon túlnyúló képviseletét, jó példát jelentenek rá a magyar-ukrán, magyar-szlovák és magyar-román államszerződések. Ezek ugyanis lényegüket tekintve olyan államszerződések, amelyek nem államügyeket, hanem nemzetek közötti viszonyokat hivatottak rendezni. A szerződéskötéshez az ukrán, szlovák, román kormány megfelelő legitimitással rendelkezett, a magyar azonban - az elszakított nemzetrészek miatt - nem. Az előbbi kormányok az országaik határain belül élők nevében jártak el, a magyar kormány viszont egy szétszakított nemzetet képviselt: a határon túli nemzetrészek sorsáról rendelkezett az érintettek felhatalmazása nélkül.  

8.   A helyzetet súlyosbítja, hogy az államszerződések voltaképpen arra irányuló törekvések, hogy a "jó szomszédi viszonyok" kedvéért fékezzék az elszakított magyar nemzetrészek önrendelkezési törekvéseit, szűkítsék azok, különben is csekély politikai mozgásterét.  Holott a józanész és az igazságosság azt kívánta volna, a magyar kormány segítse a határon túli magyar kisebbség autonómia törekvéseit, önkormányzati megszervezését. 

9.   A józanész és az igazságosság azt kívánná a többségi néptől is, hogy az etnikai békesség és az Európai Közösséghez való felzárkózás érdekében a lehető legátfogóbb önkormányzatot, autonómiát biztosítson kisebbségeinek. Az államszerződésekkel azt kellett volna elérni, hogy az államhatárokkal megosztott kisebbségek az autonómiák révén a két állam közös joghatósága alá essenek

10. Nincs okunk elfogadni, s főként belenyugodni abba a helyzetbe, hogy a kisebbségi önkormányzatok létrehozása a térség jövője szempontjából bizonytalansági tényezőt jelentene. A nemzetépítés stratégiája, az nemzeti érdekek eredményesebb megjelenítése nem vitatható senki részéről sem. A kérdés az, hogy az elmúlt tíz esztendőben a magyarság politikai szerveződése miért nem járt semmi kézzelfogható eredménnyel e téren?  Miért nincs még mindig nemzeti érdekképviselet?