Milyennek tatja a házasságát?

Azt, hogy egy döntésünk helyes-e vagy sem, nem lehet előre tudni. De nem is ez a legfontosabb, hiszen sokféle érdek és igazság van, amelyeken minden szeretetteljes kapcsolat zátonyra futhat. A hangsúly magán a döntésen van. … 

A párválasztás döntés, kihívás és feladat az egyén számára. Elvárás és mérce, amit az ember önmagával szemben támaszt. A rossz házasság azt jelenti, hogy a házastársak nem képesek eleget tenni az önmaguk által vállalt feladatnak. Nem képesek megvalósítani közösen szőtt terveiket, álmaikat. 

46. ábra

Lássuk, milyenek a vajdasági magyar házasságok, mennyire vannak megelégedve az emberek a házastársi kapcsolatukkal? 

Arra a kérdésre, hogy milyennek tartja a házasságát a megkérdezett 2200 személy válasza a következőképpen oszlott meg: 383 ideálisnak, 959 sikeresnek, 711 tűrhetőnek, 70 nehezen elviselhetőnek, 72 rossznak nevezte, 5 személy pedig kitérő választ adott. Ez azt jelenti, hogy a házasságok 93 százaléka tűrhetően funkcionál, azon belül 44 százalék sikeres, 17 százalék ideális házasság, 7 százaléka válságban van, rossznak, sikertelennek tekinthető.

47. ábra

A házasság megítélésében a nemek között nincs lényeges eltérés, bizonyos nüanszok azonban vannak. A férfiak valamelyest kedvezőbbnek látják a helyzetet, mint a nők. Az előbbieknek mindössze a 4 százaléka tartja a házasságát rossznak, illetve nehezen elviselhetőnek, a nőknek viszont a 9 százaléka. Eltérés mutatkozik a házassági kapcsolat minőségi besorolásában is. A férfiak 47, a nők 40 százaléka tartja sikeresnek a házasságát, a férfiak további 20 százaléka ideálisnak érzi kapcsolatát, míg a nőknek csak 15 százaléka elégedett maximális mértékben a házasságával.

Az elégedettség abból fakad, hogy a házasság több örömet nyújt nekik, mint amennyi gondot okoz. A nők is, férfiak is párjukra vonatkozóan nyilvánvalóan számos olyan tulajdonságot tudnának felsorolni, amelyekről úgy vélik, hogy jó lenne, ha megváltoznának. Lehetséges, hogy ezekről időnként vitatkoznak, és a kérés kedvező fogadtatásra talál. Erre kell gondolnunk, mert minden boldog házasság kölcsönös kompromisszumokon nyugszik. 

48. ábra

A házasságok egy része azonban nehezen elviselhető, boldogtalan házasság. Ezeknek külön figyelmet kell szentelni, nem csak azért, mert ilyen esetekben már tanácsadásra van szükség, hanem mert halmozottan hordják magukban azokat a problémákat, amelyek hosszabb távon a más zónába sorolt házasságokat is veszélyeztethetik. 

Melyek ezek a problémák? Mi az, amit nálunk az emberek a legkevésbé tudnak elviselni házastársuk részéről? A kérdőíven több válaszlehetőséget kínáltunk fel, ezek közül kellett a megfelelő választ bekarikázni.

A válaszok alapján a nemkívánatos tulajdonság sorrendje a következő: hűtlenség (24%), részegeskedés (23%), durvaság (16%), hazudozás (11%), fölényeskedés (9%), költekezés (4%). Az egyéb rossz tulajdonságok, amelyeket a vizsgálatban résztvevő személyek soroltak fel, külön kategóriába kerültek, s összesen 13 százalékot tettek ki.

Vajon a rossz házasságban élőknél milyen gyakorisággal fordulnak elő a jelzett rossz tulajdonságok. Feltételezhetjük, hogy amennyiben perdöntő szerepet játszanak a kapcsolat megromlásában, mindenképpen magas százalékban vannak jelen. Nos, nem ez a helyzet. 

A részegeskedés 29, a hűtlenség 10, a durvaság 18, a költekezés 6, a fölényeskedés 7, a hazudozás 8 százalékban fordul elő, az egyéb rossz tulajdonságok együttesen 22 százalékot tesznek ki. 

Az ún. rossz tulajdonságok semmivel sem gyakoribbak a rossz házasságokban, mint a jó házasságokban. Ez azt jelenti, hogy a nehezen elviselhető tulajdonságokra vonatkozó válaszok olyan kulturális sztereotípiák, amelyeknek valójában nem sok közük van a kapcsolat megromlásához és elhasználódásához. Természetesen a kifogásolt tulajdonságok rontják a házasság minőségét, konfliktusokat gerjesztenek, sokan azonban akkor is elválnak, ha párjuk a körömrágásról is leszokik kérésükre, és szüntelenül körülugrálja őket. 

A házasságok nem azért rosszak, nem azért mennek tönkre, mert a partnerek egymás rossz tulajdonságait nem bírják elviselni. A rossz tulajdonságok inkább kapóra jönnek, hivatkozási alapul szolgálnak, miután a döntés a lélek rejtetett bugyraiban már megszületett.

A rossz tulajdonságok semmivel sem gyakoribbak a rossz házasságokban, mint a jó házasságokban. Sokan akkor is elválnak, ha párjuk a körömrágásról is leszokik kérésükre, és szüntelenül körülugrálja őket.