Szexuális konfliktusok

Az embereket szexualitásuk dolgában igen nehéz őszinte vallomásra bírni. Az ilyen jellegű vizsgálatok adataival óvatosan kell bánni, hiszen a szexualitással kapcsolatos kérdésekre kapott válaszok többnyire olyan sztereotípiák, amelyek az adott kultúra szokásrendjéhez igazodnak. Személyes beszélgetés során sem könnyű megbízható információkhoz jutni. Vannak, akik a szexről szívesen locsognak, de kevés benne a hasznos információ.

A szexualitáshoz számos előítélet és mítosz tartozik. Az egyik ilyen mítosz, amely inkább a nőkre mint a férfiakra jellemző, a szerelem paradicsomának a mítosza. E szerint a mítosz szerint az örömhöz, a boldogsághoz, a sikeres kapcsolathoz elég magának a szerelemnek a megélése, amit a kapcsolaton belüli szexuális élet sokszor csak megzavar, beárnyékol. A szerelem iránti vágyakozással szemben a szexuális késztetés nem a két nemet összekötő, hanem inkább elválasztó fiziológiai és pszichikai különbségként jelenik meg, amennyiben úgymond egy „normális nő” nem törekszik kéjszerzésre, ellentétben a férfiakkal, akik természetüknél fogva „ocsmányak” és „undorítóak”. 

26. ábra

Ez a szerelemkép kulturális előítéletekből, a szexualitáshoz kapcsolódó félelmekből, félreértésekből és kényszerképzetekből fakad. Az emancipáció következtében a nők szexuális igényei, elvárásai erősen megváltoztak, a partnerkapcsolaton belül a szex értéke növekedőben van, ami azonban – paradox módon megint a férfiaknak okoz problémát, csak ellentétes okokból.

A felmérési adatok tükrében nálunk a szexualitástól való idegenkedés a férfiak 11, a nők 30 százalékára jellemző. Nem tudjuk, hogy ezen belül milyen szerepet játszik a szerelem paradicsomának a mítosza, és milyet az impotencia és a frigiditás.

A nemiséggel szembeni averzióra vonatkozó adatok és arányok azonban eléggé megbízhatónak látszanak, hiszen nagyjából hasonló eredményeket kaptunk egy másik kérdésünkre is, amellyel a szexuális igényt próbáltuk behatárolni. 

Arra a kérdésre, hogy hosszabb idő után sem érez szexuális késztetést a kapcsolatteremtésre a férfiak 15, és a nők 28 százaléka válaszolt igennel. 

27. ábra

Egyes becslések szerint30 a házasságok felében előfordul valamilyen zavar a házastársak szexuális életében. Ezt az értéket felmérési eredményeim alapján nem tartom túlzottnak. Félreérthetetlenül jelzik ezt a további kérdésekre kapott válaszok is. 

A házastársak nem minden esetben éreznek kedvet a szexuális aktusra, ennek ellenére egyesek engednek partnerük kezdeményezésének, mások meg visszautasítják azt. 

28. ábra

A felmérésben résztvevők válaszai alapján a férfiak 66, a nők 35 százaléka fogadja el partnere közeledését akkor is, ha történetesen nincs is kedve a dologhoz, a többiek a szexuális kezdeményezést elutasítják. 

Természetesen a szexuális aktushoz jó légkörre, megfelelő körülményekre van szükség, amelyek nem mindig adottak a partnerek részére. Ennek ellenére szembetűnő egyfelől az összehangoltság, másfelől a fogadókészség hiánya. 

Abból a körülményből kiindulva, hogy a férfiak 34, a nők 65 százaléka sem belátásból, sem taktikai megfontolásból nem törekszik házastársa szexuális vágyainak a kielégítésére, arra lehet következtetni, hogy a szexuális feszültség nyíltan vagy lappangó formában, de a vajdasági családok nagy részében jelen van. Megkockáztatom azt az állítást, hogy tulajdonképpen ez a leggyakoribb konfliktusforrás a házastársak között, bár lehetséges, hogy ennek sok esetben maguk az érintettek sincsenek tudatában, illetve más síkra terelik a problémát. 

29. ábra

A szexuális közeledés elutasításának többféle oka van. Szexuálisan kiábrándítón hat például, ha valamelyik fél a házasságkötést követően többé nem törődik elégé magával, nem fordít kellő figyelmet arra, hogy alakja, öltözködése, tisztálkodása kívánatossá tegye őt partnere számára. Az ápolatlanság azonban nem jellemző a vajdasági magyar családokra.

A megkérdezett 16%-a talál kívánnivalót házastársa higiéniai szokásaiban: mégpedig a nők 20 százaléka tartja férjét hanyagnak és ápolatlannak, a férfiak 11 százaléka találja feleségét slamposnak.

A házastárssal folytatott szexuális élettel való elégedetlenségnek más oka is lehet. Előfordul, hogy az élet más területén kialakult ellentétek vetnek árnyékot az intim együttlétre. Az is lehet, hogy a partnerrel való együttlét során azért marad el a szexuális kielégülés, mert a házastársak nem találják egymást elég vonzónak és izgatónak. A vizsgálat ennek felderítésére is kiterjedt.

30. ábra

A vajdasági magyar nők 78, a férfiak 75 százaléka szexuálisan vonzónak találja házastársát. Szép számban vannak azonban, akik örömtelenségre panaszkodnak. A házastársával folytatott nemi életet a férfiak 25, a nők 22 százaléka unalmasnak tartja. 

A szociológiai vizsgálatok egybehangzóan állítják, hogy a szexuális aktivitásra a lefekvés utáni időszak a legalkalmasabb. Az éjszaka csendje kedvez az intim közelségnek. Egyáltalán nem biztos azonban, hogy a szexuális bioritmus mindenkinél egyforma, vagyis hogy a nemi vágy mindenkinél a naplementéhez igazodik. A nehéz fizikai munkát végzők például este majdnem elájulnak a fáradtságtól, és legfőbb vágyuk az, hogy alhassanak. Elképzelhető, hogy az éjszakai pihenés után nagyobb kedvük lenne a dologhoz, de korántsem biztos, hogy párjuknak is ez a legmegfelelőbb pillanat.

31. ábra

Azt, hogy létezik-e ideális szexuális harmónia, hogy hány házasságban azonos a házastársak szexuális bioritmusa, nem tudjuk megmondani. Feltehető, hogy az életkori, biológiai sajátosságok az egészségi és hangulati állapottól függően jelentős eltéréseket mutatnak. Az egymáshoz való szexuális alkalmazkodás első próbaköve tehát mindkét fél számára megfelelő időpontot találni. E téren az együttműködési szándék nagyon fontos a házastársak részéről. Néha elmarad az eredmény, mert a házastársak nem könnyen engedik meg, hogy a másik fél „rájuk kényszerítse” saját akaratát. 

A szexuális alkalmazkodás első próbaköve – megfelelő időpontot találni.

Nem lehet kizárni annak a lehetőségét, hogy a házastársak néha taktikáznak: az egyik vagy másik fél olyan időpontot választ a lefekvéshez, amellyel kiküszöböli a szexuális kapcsolat létesítésének lehetőségét. Például úgy, hogy túl korán vagy túl későn megy ágyba. 

A lefekvés időpontjával való taktikázgatás nem jellemző az általam vizsgált házasságokra. A férfiak 14 százaléka véli úgy, hogy a szexuális kapcsolat létesítéséhez a felesége túl későn kerül ágyba, hajszálra ugyanennyi nő állítja ezt párjáról. 

A szexuális élet harmóniájának feltétele – az összetartozás és egyesülés kellemes érzése mellett – a partnerek szexuális temperamentumának azonossága, a szexuális igények szintje és a kapcsolatok gyakorisága. Amilyen természetes igény a szexuális harmónia követelménye, olyan nehéz azt megteremteni. A házaspárok egymástól pszichikailag, neveltetésükben, tapasztalataik terén, értékrendszerükben, vérmérsékletükben általában annyira különböznek, hogy a szexuális egyetértés kialakulása, a közös intim világ megteremtése a házastársak közös sikerét jelenti. 

A szexuális egyetértésnek különböző szintjei vannak, és minél magasabb ez a szint, annál gyümölcsözőbb az együttlét, annál szebb a kölcsönös élmény, s annál nagyobb esélye van a házastársaknak a boldog szexuális életre. Az esetek többségében megvan a szükséges harmónia a házastársak között, különösebb problémák nélkül kialakul a szexuális egyetértés. Néha azonban az igényekkel baj van, illetve a temperamentumokban mutatkozó különbözőség gondot okoz. 

32. ábra

A vizsgált populációban a férfiak 31, a nők 13 százaléka panaszkodik arra, hogy szexuális igényeit a házastársa „felfokozottnak” tartja.

33. ábra

34. ábra

A szexuális képzetek, fantáziák elősegíthetik az egyén rejtett vágyainak feltárást, azoknak a hárított vagy elfojtott szükségleteknek a megismerését, amelyek hozzájárulhatnak a szexuális kapcsolat elmélyítéséhez és harmóniájához. A szexuális fantázia hiánya gyakrabban figyelhető meg azoknál a személyeknél, akik gyenge szexuális temperamentummal rendelkeznek, gátlásosak, szexuális téren igénytelenek és örömtelenek. 

35. ábra

A megkérdezett férfiak 32, a nők 11 százaléka elégtelennek találja az alkalmazott technikát. Sokan az izgalom fokozása érdekében szabadjára engedik képzeletüket vagy újraálmodják az örömteli aktusokat a kapcsolat aranykorából.
Néha a képzelődés, de a fotók, filmek, diaképek nézegetése sem segít a helyzeten. A férfiak 37, a nők 16 százaléka panaszkodott arra, hogy az együttlét során nem jut elé a teljes kielégüléshez.

Úgy tűnik, hogy a férfiak érzékenyebbek a sikertelenségre, a nők viszont olykor sikeresnek tartják a szexuális aktust akkor is, ha az nem jár számukra különösebb örömélménnyel.

Annak ellenére, hogy a tömegkommunikációs eszközöket eluralta a „felvilágosító irodalom” és a pornográfia, a nemi életről való beszéd a családok nagy részében továbbra is tabu téma maradt. Ez a helyzet nálunk is a házasságok egy részében. 

A házastársaknak csaknem a fele, 44 százaléka nem kapja meg azt, amit szexuális téren kíván, erotikus vágyai beteljesületlenek maradnak. A férfiak 22, a nők 23 százaléka nem tartja eléggé őszintének kapcsolatukat a szexuális kérdések vonatkozásában.

Számos vizsgálat tanúsítja, hogy a „felvilágosító irodalom” és a pornó révén szerzett ismereteket a partnerek vajmi csekély mértékben hasznosítják, az ellesett új szexuális technikát nem igen alkalmazzák. A szexualitás persze gyakran beszédtéma, de a történetek rendszerint másokról szólnak. A szex az adott kultúrában többnyire teátrum, látszat, a szexuális vágyak, készségek, hiányérzetek intim és őszinte megbeszélése többnyire elmarad. 

Az őszinte beszédet és a szexuális kielégülést akadályozó pszichés gátlások miatt a szexuális konfliktusok többsége más tünetekben ölt formát. Ahogyan Jung írja, „a szexuális vágyak vonatkozásában a természet nem tanúsít sem türelmet, sem részvétet, hanem közvetlenül vagy közvetetten bosszút áll betegségekkel és mindenféle szerencsétlen véletlennel.”31 

A szexuális vágyak elhanyagolt hatalma tönkreteszi az emberek életét, a pszichológiai rendelők tele vannak ilyen esetekkel. 

Vannak, akik mindent ki akarnak próbálni, amiről hallanak, mások ugyanazt esetleg „undorítónak” tartják. 

36. ábra

A vizsgálatban résztvevő személyek többsége, 56 százaléka, idegenkedik a szexuális örömszerzés szokásostól eltérő formáitól. A nemek között nincs lényeges különbség e téren: a férfiak 52, a nők 60 százaléka konzervatív fölfogású.

Családpszichológiai vizsgálataim alapján az a benyomás alakult ki bennem, hogy Vajdaságban erőteljesen jelen vannak azok a hagyományokhoz kötődő gátlások, amelyek megnehezítik a szexuális kielégülést a házasságban. Ismeretes, hogy a keresztény hagyományok szerint a szexuális élet illetlenség, a nemi önmegtartóztatás az, ami dicséretes. Aki erre nem képes, az házasodjon meg, de a házasságon belül is az aktus kizárólag az utódok nemzése céljából elfogadható. Ez a viktoriánus fölfogás persze eléggé megfakult, a korlátok jórészt ledőltek, a szexuális kapcsolat élvezetét azonban még mindig beárnyékolja az álszemérem és a bűntudat. 

A szexuális komplexusok igen gyakori formája az erotikus konfliktus elfojtása. Ilyen esetben az életöröm hiánya hisztérikus hangulatokban, ok nélküli ingerültségben, a partnerrel való kötözködésben, hol itt, hol ott jelentkező fájdalomban, szomatikus tünetekben és idegi szimptómákban ölt formát.