A kegyes füllentés 

Az újságok beszámoltak azokról a szakértői véleményekről, melyek szerint a szerelem és a hazugság egy tőről fakad. Ahhoz ugyanis, hogy valakit elcsábítsunk, abban a hitben kell ringatnunk, hogy ő a legkülönb és a legfontosabb ember számunkra a világon. Erre a mély meglátásra már Casanova (1725–1798) is rájött, aki ezzel a füllentéssel osztatlan sikert aratott a korabeli nők körében. A férfiaknak azóta is számtalan nő szívét sikerült meghódítaniuk ezzel a mesével, miként a nők is megannyi férfit vettek le lábáról istenítésükkel és az irántuk érzett olthatatlan szerelem színlelésével. 

Végül, úgy tűnik, hogy a tudomány is beadja a derekát, egyes kutatók érvekkel próbálják alátámasztani ezt a hazugságra alapozó életfilozófiát. Bizonyos dr. Peter Stiegnitz bécsi szociálpszichológus szerint például, alig van olyan kapcsolat, amely elviseli az állandó és teljes nyíltságot. – Aki szereti a kedvesét, az időnként hazugságra kényszerül” – szögezi le tömören. A példák sorát hozza fel állításának igazolására. Tipikus eset például, amikor a feleség tizenöt-húszévi házasság után felteszi a kérdést hitvesének: „Milyennek találod az alakomat?” Ebben az esetben, a bécsi kollega szerint a helyes válasz így hangzik: „Fantasztikusan nézel ki, erotikusabb vagy, mint a legtöbb önelégült huszonéves”. A kegyes füllentés nemcsak megbocsátandó, hanem mindenképpen helyénvaló, hiszen erre a hízelgésre a nőknek is, férfiaknak is annál inkább szükségük van, minél jobban eljár az idő fölöttük. 

A hízelgésre, színlelésre, csúsztatásra, füllentésre nem csak a küllemet, a testi erőnlétet, a szexepilt illetően van szükség, hanem a kapcsolat ezer más vonatkozásában is. Bizonyos Catharina Kohman berlini pszichológus a munkahely elvesztését hozza fel példának. A nők, ha férjük elveszti munkahelyét, jól teszik, ha a következőképpen bátorítják: „A te képességeiddel mindenütt tárt karokkal fogadnak”. Ezzel a kedveskedéssel férjük visszanyeri megtépázott önbizalmát, és könnyebben talpra áll, mintha mondjuk így szólna: „Megmondtam, hogy semmire sem vagy alkalmas”. 

Egy kis szépítés néha gyógyszerként funkcionál a párkapcsolatokban, más esetekben azonban kárt okozhat. Azt kell szem előtt tartani, hogy mennyit bír el a partner önbecsülése. Amennyiben tartani lehet tőle, hogy összeomlik az igazság terhe alatt, ez indokolttá teheti a kegyes hazugságot. Vannak olyan problémák, amelyek feszegetése nem tesz jót kapcsolatnak, más esetekben a problémák elhallgatása az, ami növeli a bajt.

Egy kis szépítés néha gyógyszerként funkcionál a párkapcsolatokban, más esetekben azonban méregként hat. 

Számos kutató azt állítja, hogy a párkapcsolat szempontjából nem célszerű mindig minden kártyát kiteríteni az asztalra. Megtörténhet, hogy egy jelentéktelen flört felfedése ugyanolyan drámai hatást vált ki, mint egy eltitkolt, hosszú szerelmi kapcsolat bevallása. Ez utóbbit fontos megtárgyalni, míg a jelentéktelen flörtök érzékletes és részletes előadása sokszor nem is a helyzet tisztázását, hanem a partner megalázását szolgálja.