A párválasztás motívumai

A gondok már a párválasztással kezdődnek. Életünk sorsdöntő pillanatai közül az egyik legfontosabb az, amikor valakivel megismerkedünk, és kapcsolatot létesítünk. Az adott személy kiválasztásával és a kapcsolat létrejöttével ugyanis gyakorlatilag eldől, hogy a későbbek során milyen gyakoriságú, milyen jellegű és milyen intenzitású konfliktusokkal lehet majd számolnunk. Mindenféle személyi kapcsolatra áll ez, de különösképpen vonatkozik a párválasztásra. Mégis, bár sorsdöntő lépésről van szó, a tudomány alig tud mondani valamit nekünk erről a fontos eseményről, maguk az emberek pedig, akik kapcsolatba lépnek egymással, párt választanak maguknak, tulajdonképpen nincsenek is tudatában döntésük fontosságának, még kevésbé számolnak annak várható következményeivel. Voltaképpen helytelen is volna tudatos döntésről beszélnünk. Inkább azt mondhatnánk, hogy a kapcsolatok létrejötte a véletlenek sorozatán múlik, az érintettek egyszerűen sodródnak az eseményekkel, sokan nemtörődöm módon viszonyulnak az egészhez.

Az adott személy kiválasztásával gyakorlatilag eldől, hogy a későbbek során milyen gyakoriságú, milyen jellegű és milyen intenzitású konfliktusokkal lehet majd számolnunk.

Persze ahhoz, hogy a párválasztásban kellő körültekintéssel járjunk el, jó lenne tudni, hogy mi a választásunk pszichológiai indítéka és alapja. Ösztönös vagy tudatos a partner kiválasztása? Személyes érdekek, magasrendű eszmények, kielégítetlen szükségletek vezérelnek-e bennünket a párválasztásban, vagy csakugyan a vak véletlenen múlik, hogy kivel hoz össze a sors bennünket? Az ellentétek vonzzák egymást, vagy magunkhoz hasonló személyt keresünk? Azért ragaszkodunk-e valakihez, mert úgy érezzük, hogy a segítségünkre szorul, vagy nekünk van szükségünk az ő támogatására?

Az indítékokat keresve nagy általánosságban azt lehetne talán mondani, hogy a párválasztás egy bensőséges emberi, érzelmi, szellemi és erotikus kapcsolat iránti igény kielégítését hivatott szolgálni. Ennek az önmagában véve is szerfelett összetett és bonyolult igénynek a kielégítése azonban gyakran együtt jár további más tudatos és tudattalan, esetleg nyilvánosan be nem vallható indítékokkal, mint amilyen például a társadalmi felemelkedésre való törekvés, a tekintélyszerzés, az egzisztenciális helyzet javítása, a munkahelyen való előrelépés, a hátrányos körülményektől való menekülés stb. De szerepet játszhat a választásban a szülők, barátok-barátnők, ismerősök részéről történő befolyásoltság, a társadalmi elvárás, az utánzás, a divat, a közízlés és más egyebek. 

1. ábra

A közkeletű felfogás szerint a párválasztás ösztönös motivációk alapján történik, magyarán a partnerek megszeretik egymást. A keresztény gyökerű kultúránkban nagyon fontos mozzanat a szeretetre való hivatkozás. Ennek feltehetően két (de lehet, hogy több) oka van. Tudvalevő, hogy a szeretet fölötte áll minden földi hiúságnak, így a szeretetre való hivatkozás a párválasztás körül elejét veszi mindenféle találgatásnak, ugyanakkor a keresztény dogma szerint a szeretet harmonikussá teszi emberi kapcsolatot. Nyilvánvaló, hogy ebből a szempontból az „egy szív, egy lélek” jelenti az eszményi állapotot. A válások és rossz házasságok számából ítélve azonban úgy tűnik, hogy önmagában véve a szeretetre való hivatkozás a valós érzés nélkül vajmi keveset ér. A boldogsághoz magára a szeretetre is szükség van, e téren viszont a valóságban óriási deficit mutatkozik. 

Ez az érzelmi deficit olyan nagy mértékű, hogy sokan nem hajlandóak már a látszatnak sem eleget tenni. A magukat modern felfogásúnak tartó emberek irracionális érzésnek tartják a szerelemet, a szerelmi házasságról mint divatjamúlt intézményről beszélnek, és új kapcsolatformákra esküsznek. Körükben mind gyakoribb az együttélés vagy a házasságkötési szerződés, amelyekben csakugyan nyoma sincs semmiféle irracionális elemnek. 

2. ábra

Kétségtelen, hogy a szerelem nem mindig játszik elsődleges szerepet sem a párkapcsolat kialakulásában, sem a későbbi házasságban. Legalábbis az a fajta szerelem nem, amelyben a szenvedély és az egymásért való lelkesedés játssza a fő szerepet. 

Az egyik ember a másik ember számára több szempontból képviselhet értéket. Ezek az értékek éppen olyan szorosan összekapcsolhatják, és örömtelivé tehetik életüket, mint a szerelem.

Gyakran előfordul, hogy egy párkapcsolat szexuális alapokról startol, és a folytatás – akár csak a szerelem esetében – többféle lehetőséget kínál: kiteljesedhet, sokoldalúvá válhat, de ki is éghet, a szenvedély köddé válhat, ha a partnerek mélyebb kapcsolat iránti igénye kielégítetlen marad.